Jam Ekibi

Anadolu Jam’i kim organize ediyor?

Buluşma, daha önce dünyada ve Anadolu’da Jamlere katılmış ve kolaylaştırmış bir ekip tarafından organize ediliyor. Ekibimiz, dünyada 65 ülkeden Jamlere katılmış büyük bir topluluğun parçası. Dünya ve Orta Doğu Jamlerinin tecrübesi, yaşadığımız dünyayla ilgili ortak hayalleri ve vizyonu olan, birbirinden çok farklı insanların bir araya geldiği ortamlarda etkin öğrenme ve paylaşım alanı oluştuğunu gösterdi. Anadolu Jam’le niyetimiz bu alanı Anadolu’ya ve bu topraklarda yaşayan bizlerin ihtiyaçlarına özel olarak uyarlamaya ve kurmaya çalışmak. Jamlerin tarihi ve dünyada nerelerde hangi Jamler yapılıyor daha fazla bilgi almak için,  http://www.yesworld.org web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Organizasyon Ekibi ile tanışın!

Hanzade Germiyanoğlu , heyecanlı, plancı ve yapıcı, aşçı ve “kurumsal” bir sivil toplumcu. Kendi uydurduğu yemek tariflerini arkadaşları üzerinde denemeyi, motorlu bisikletiyle turlamayı, gezmeyi tozmayı, yeni insanlar tanımayı seviyor, hatta “hayatta meselesi olanları” dinlemeye bayılıyor. Bu sebeptendir ki, Anadolu Jam kendisini sarmış sarmalamış, daha sonra Tayland’daki Dünya Jam’ine katılmış, döndüğünde “kimyayı, simyayı bilmem ama kişisel yolculuk mühim mesele” kafasına gelmiş, bu konuyla ve JAM’le ilgili linkte atmış tutmuştur:

http://www.tpfund.org/en/AnatolianChangemaker.aspx
Geç; ama gerçek, hayattaki en önemli buluşu: kişisel yolculuğu…

Esra Debreli Deniz, hikaye anlatıcısı, performans sanatçısı, hareket ve dans eğitmeni, yaratıcı süreç tasarımcısıdır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunudur. Yüksek Lisans tezini Eğitim’de Yaratıcı Drama Uygulamaları üzerine yazmıştır. Farklı okullarda ATL-Öğrenmeye Yaklaşım lideri, yaratıcı drama lideri ve öğretmen olarak çalışmıştır. Anadolu Jam organizasyon ekibindedir ve Anadolu Jam kolaylaştırıcısıdır. 2004 yılından beri disiplinlerarası projeler üretmekte, ulusal ve uluslararası platformda diğer sanatçılarla ortak çalışmalar ve performanslar yapmaktadır. Anadolu Kültürümüzdeki sufizm kutsal ritüel ve sema dansından aldığı feyz ile modern dansı birleştirdiği özgün dans performansları sergilemektedir.
Araştırmaları ve almış olduğu farklı disiplinlerdeki eğitimlerden ve  ritüellerden harmanlayarak oluşturduğu “Hareket eden Hikayeler” “Bedeninle Yarat” “Dans eden Bedenler” “ Çizen Beden” “An ve An Yaratıcı Farkındalık Atölyeleri” gibi kişilerin dans ve hareket aracılığıyla ifadesel yaratıcılıklarını keşfedecekleri projeler ve atölyeler düzenlemiştir.
Bedenin, yaratıcılığın ve sesin özgürleşmesi üzerine yaptığı bu çalışmaları hikaye anlatıcılığı alanına taşımıştır. Bu tekniklerin anlatıcılık alanındaki uygulamaları, hikayelerin kadim bilgelikleri üzerine çalışmaktadır. Aynı zamanda Esranka Hikaye Anlatıcısı olarak sanat atölyelerinde, kültür sanat merkezlerinde, cafelerde ve çeşitli okullarda yetişkinlere ve çocuklara masallar anlatmaya devam etmektedir.
Hikayelerle, sanatla, doğayla, müzikle, varlık ile, dans ile, bedenlerle, ruh ile akıl ile neşe ile aşk le gerçek olan mucizelerle bir yolculuk…

http://ezranka.tumblr.com/

asil

Asil Dugan, Ankara’nın gri sokaklarında büyümüş olan Asil ne zaman ki renkleri fark etmeye başladı, kendini o renklerden çok uzak yerlerde buldu. O renklere bulanmak istediğinde kendince ağır bedellerle karşılaşan gökkuşağı yolcusu pusulasını kalbi yaptığından beri ezberleri bozuluyor, kalın duvarlar yıkılıyor ve yeni kapılar açılıyor.Kalbinden taşan sevgisinin altın anahtarı olduğuna inanan Asil, yolculuğunda bu anahtarı zevkle, şükranla, aşkla kullanmaktan çekinmiyor. Anadolu Jam ’13 ile kendini başka dillerde , gönüllerde görme fırsatını yakalayan Asil bir olmayı deneyimlediğinden beri kalbi farklı bir atar olmuş.Hikayesi; sistem gözünden başarısızlıkmış gibi gözüken yön değiştirmelerle dolu olan Asil tüm yaşadıklarını öpüp, koklayıp, sarıp, sarmalayıp o nu şu an’a getirdikleri için ‘Ooohhh’ lar çeke çeke yolunda umutla kürek çekmeye devam ediyor. İnşaat mühendisliği eğitimi alan Asil başka bir dünyanın hayallerini kuruyor. Bahçesinde zaman geçirmeyi, hayvanlarla olmayı, doğa yürüyüşleri yapmayı, yamaç paraşütü yapmayı ve masal  anlatmayı çok seviyor. Bu yolda seninle karşılaşmayı, hikayeni dinlemeyi, paylaşmayı, ‘Oohhh’ları beraber gök yüzüne uğurlamayı heyecanla bekliyor.

IMG_8255Argın Kubin, hikaye anlatıcısı, hayal örücü, şaman palyaçosu. Ayaklarıyla rüya görür, elleriyle göğe bakar, gözleriyle kendi dünyasını açıp sözleriyle kendine ev kurar. Bazen kendini arkasında rengarenk bir iz bırakan salyangoz bazen de kılıktan kılığa bürünen  bir etnik bukalemun sanır. Hayat şarkısını duyabilmek için inzivaya çekilir, müzik onu çağırdığında döner, dönerken dönüşür. 2012’de katıldığı Anadolu Jam ile  hayat yolculuğu başka bir yola girmiştir. Abraxas Hikaye Anlatıcısı olarak masal kervanı ile farklı şehirleri  dolaşarak masallar anlatmıştır.  Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nde Anlatıcının Yolu programında masal yolculuğu  sürmektedir. Şifanın keşif yollarında  yürürken   Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenimine de devam etmektedir.

Burak Dindaroğlu, yaşamayı yeniden öğrenmeye, yaşamı yeniden kurmaya çalışan bir çocuk, bir meczup. Kendisini keşfetmeyi, insanları dinlemeyi, sınırları bulup buralarda gezinmeyi çok sever. Meraklıdır, her daim öğrencidir. Bir de akademisyendir, iktisatçıdır, dünyanın hallerine, insanlığın nereden gelip nereye gittiğine dair meselelere kafa yorar, bu gidişte kendi yerini ve rolünü arar durur. Kendisi, dostları, ve de insanlık için yeni bir dünya kurma peşindedir; dönüşümün tohumlarını ekmek, dönüşümün tohumlarından bir tanesi olmak ister. İzmir’de yaşar, ama kalbinin bir yarısı halen eteklerinde doğduğu Erciyes’tedir. Bisikletini, ormanları, ırmakları, gezegenleri, galaksileri, salyangozları, keçileri, kedileri, bi de gülreçelini çok sever. Jonglörlük yapar. Sanatçı yanını ömrü boyunca biraz ilgisiz ve öksüz bıraktı, bu yanını yeni yeni sahipleniyor ve öğreniyor.

Ayşe Gökçe Bor  Jansson, ormanın derinliklerine, gökyüzünde dans eden bulutlara ve camda kayan yağmur damlalarına baktığında ruhu kahkaha atan bir kız çocuğudur. Metalurji mühendisliği okumuş olsa da hayallerinin peşinden kutup çizgisine 300km uzakta bir şehirde Etkileşim Tasarımı yüksek lisansını tamamlamış, güneşsizliği tasarım aşkı ile yenmiştir. 4 sene boyunca ”Eşya Kütüphanesi” ile sosyal girişimciliği deneyimlemiştir. Yoga yapar, yazar, bol bol çizer, elleriyle bir şeyler üretmeyi, doğada yürümeyi çok sever. Şu sıralar çocuklara bilişsel düşünme öğreten işler için grafik tasarımlar ve animasyonlar yapmaktadır.  Anadolu Jam ile 2014’te topluluk oluşturmanın yolları önünde açılmıştır, Anadolu Sanat Jam ile kolaylaştırıcılığa resmen adım atmıştır, kendi hayatını dönüştürürken başkalarının da dönüştüğüne şahit olmanın büyüsüne kapılmıştır. Bir yandan da aslında bunların hiçbiri değildir, sadece dünyayı, insanları, ilişkileri keşfetmeye çalışan, meraklı, heyecanlı, karışık kafalı, kocaman gülümsemeli, aşık bir kadındır. Arada ukulele çalmakta ve hatta bazen şarkı bile söylemektedir. Yakınlarda Likya yolunda ilk kez yanlız yürüyüşe çıktığı sırada şapkasını kaybetmiştir, biri bulup getirse ne de sevinir! 🙂  www.aysegokcebor.com

Buket Atlı, zamanını arayan, değişim mayalayan, doğanın ritmine yaklaşmaya niyet eden bir kalp. ODTÜ İktisat’tan, Berlin’den ve Ankara’dan geçen yolculuğunun sonunda toprağı tanıma niyeti yolunu İstanbul ile buluşturmuş. Hayatını kazanırken iktisat değil de kalbinin attığı işleri yapma niyeti de, yolun sonunu sivil toplum örgütlerine çıkarmış. Bu aralar en çok dostlarıyla ekolojiye dair atölyeler organize etmeyi ve ‘Dünyayla Sohbet’ ettikleri radyo programını yapmayı seviyor. Birlikten güç alarak, daha fazla yaratmaya ve üretmeye, kendinde ve etrafında değişimlere ön ayak olmaya niyet ediyor. Bir yandan da kendi bireysel ekolojik ayak izini mümkün olduğunca azaltmaya, doğaya uygun yaşam alanları tasarlamayı öğrenmeye ve aktif olarak tüm canlıların yaşam hakkını savunmaya çalışıyor. Aklımıza gelmeyecek şeyler dikmeyi deneyip, onlarla birlikte büyümeyi de çok seviyor. Mesela, çörek otu dikme hevesinde kaç zamandır… Bir de dikiş dikmek, pazardan alışveriş yapmak, bendir çalmak, kolye yapmak gibi niyetleri var ama şimdilik hayatın hızına yetişemiyor. Bu sebepledir ki, bu aralar, hayalleri niyetlerine, hayatı arayışına karışmış, kalbinde sorular, bir güzel hallerde dolanıyor…

Leave a Reply